КОРИСНІ СТАТТІПро COVIDПро трудові спориЯК МАЄ ВІДБУВАТИСЬ ВІДСТОРОНЕННЯ ВІД РОБОТИ НЕВАКЦИНОВАНИХ ПРАЦІВНИКІВ

03.12.20210

Пандемія коронавірусу принесла вагомі зміни у повсякденне життя нашого суспільства. Зокрема, останнім часом стала обов’язковою вакцинація від COVID-19 для того, щоб відвідувати вільно громадські місця, подорожувати та, навіть, ходити на роботу. З 8 листопада представники деяких професій вимушені хвилюватись через те, що роботодавець у будь-який момент може залишити їх без заробітку. Але насправді, як має на практиці відбуватися відсторонення від роботи та чи є взагалі юридична підстава для цього?

Відсторонення працівника від роботи – це призупинення виконання ним своїх трудових обов’язків за рішенням уповноважених на це компетентних органів, як правило, без збереження заробітної плати. Тобто, це тимчасовий захід для усунення причин, через які працівник не може виконувати свою роботу. Стаття 46 Кодексу законів про працю України передбачає випадки, у разі настання яких працівник може бути відсторонений від роботи роботодавцем, а саме: при появі його на роботі у нетверезому стані, стані наркотичного або токсичного сп’яніння; при відмові або ухиленні від обов’язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони, а також в інших випадках, передбачених законодавством.

Наказом МОЗ України № 2393 від 01.11.2021 року «Про затвердження Змін до Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням»  внесено зміни до наказу МОЗ України, яким і було визначено Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням. Ці накази і стали підставою для відсторонення працівників від роботи, оскільки у розумінні статті 46 КЗпП України підпадають під поняття «інші випадки, передбачені законодавством». Отже, правова підстава для відсторонення працівників від роботи у разі відсутності щеплення у роботодавця є.

Працівники яких сфер зобов’язані вакцинуватися?

Вакцинуватися зобов’язані працівники:

1) центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів;

2) місцевих державних адміністрацій та їх структурних підрозділів;

3) закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної, загальної середньої, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності;

4) підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади;

5) установ і закладів, що надають соціальні послуги, закладів соціального захисту для дітей, реабілітаційних закладів;

6) підприємств, установ, організацій, включених до Переліку об’єктів державної власності , що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави.

На який строк відстороняється працівник від роботи у зв’язку з відмовою або ухиленням від вакцинації проти COVID-19?

З урахуванням норм наказу МОЗ України від 04.10.2021 року № 2153, фактом, який зумовлює закінчення строку відсторонення працівника від роботи є:

1) закінчення дії карантину;

2) отримання працівником обов’язкового профілактичного щеплення проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Чи оплачується період відсторонення від роботи у зв’язку із відмовою від вакцинації проти COVID-19?

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата – винагорода, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Оскільки працівник увільняється від виконання трудових обов’язків на період відсторонення, то за загальним правилом заробітна плата працівникові не виплачується. Також треба пам’ятати, що період такого відсторонення не входить до стажу роботи, що дає право на щорічні відпустки.

Чи може працівник оскаржити відсторонення від роботи?

Роботодавцю радять з метою мінімізації негативних наслідків можливих трудових спорів спершу проінформувати всіх працівників під підпис про необхідність отримання обов’язкового профілактичного щеплення проти гострої респіраторної хвороби COVID-19. Таким чином формується належна доказова база щодо відмови або ухилення від проведення щеплення працівників. Надалі керівник підприємства видає відповідний наказ про відсторонення працівників від роботи. Цей наказ працівник може оскаржити у суді.

До речі, у судовій практиці уже є випадок оскарження Наказу МОЗ про відсторонення працівників, у яких відсутнє щеплення від коронавірусу. Відповідну скаргу направили до Окружного адміністративного суду м. Києва. Рішення у цій справі ще не винесли, тому наразі немає жодного успішного прикладу поновлення на роботі людини, яка не вакцинувалась від COVID-19.

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://merezha-prava.com.ua/wp-content/uploads/2021/09/logo.png
м. Київ, вул. Лютеранська, 27/29; м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 55; м. Вінниця, вул. Микола Оводова, 15
glazovandpartners@gmail.com

Підпишіться на нас:

БЕЗКОШТОВНА КОНСУЛЬТАЦІЯ

Всі права захищені. Використання матеріалів даного сайту можливе тільки з посиланням на джерело.

Copyright © МЕРЕЖА ПРАВА 2021